Wrastający / wkręcający się Paznokieć

Kolec tkwiący w ranie, klamra ortonyksyjna

Najczęstszą przyczyną tej dolegliwości jest nieprawidłowe obcinanie paznokci. Paznokieć rośnie prostopadle do obcięcia, więc po obcięciu „na okrągło”, głęboko w wale paznokciowym, odrasta niewidoczny fragment tzw. kolec, który rani skórę. Z każdym krokiem tworzy się coraz większa rana, hipergranulacja (potocznie „dzikie mięso”), krew, ropa, obrzęk i oczywiście ból. W czasie wizyty, specjalista usunie fragment tkwiący w ranie, oczyści i zrobi odpowiednie opatrunki. W zależności od stanu, konieczne będzie kilka wizyt, w celu wyprowadzenie paznokcia, który będzie stopniowo odrasta. Czasem konieczne jest założenie klamry ortonyksyjnej na paznokieć, która będzie korygowała jego wzrost.

Z wrastaniem paznokcia mamy do czynienia gdy boczna krawędź płytki podczas wzrostu wbija się w miękką tkankę otaczającą paznokieć. Jest to stan patologiczny często powodowany zakrzywieniem brzegu płytki oraz dodatkowo naciskiem wału paznokciowego. Wrastająca krawędź paznokcia przecina wał, powodując dotkliwy ból, ropę, stan zapalny, czasem nawet ziarninę. W gabinecie podologicznym stosowane są nowoczesne metody likwidowania dolegliwości bólowych, zapobiegające dalszemu wrastaniu paznokci, bezpieczne dla pacjenta i przynoszące mu ulgę.

Wrośnięty paznokieć może spotkać każdego, niezależnie od wieku, stopnia aktywności czy płci. Wśród najczęstszych przyczyn wrastania paznokci wyróżniamy:

 

  • Niedopasowane, za ciasne i wąskie obuwie
  • Nieprawidłowe obcinanie – paznokcie za krótkie lub zbyt zaokrąglone
  • Pozostawienie niedociętego elementu płytki w wale
  • Uraz mechaniczny prowadzący do wrastania paznokcia ( uderzenie, nadepnięcie )
  • Nadmierne obciążenie stóp (np. podczas aktywności fizycznych)
  • Deformacje palców – głównie wyróżniamy tu wpływ paluchów na rotację palucha i w konsekwencji nadmierny ucisk na płytkę i powstanie problemu z wrastającym paznokciem.

Ból wrastającego paznokcia jest tak uporczywy, że nie jest się w stanie normalnie funkcjonować. Wybijając się z palucha przy każdym powodujemy cały czas sprężynowanie płytki paznokciowe, a co za tym idzie coraz większy ból. W nocy ból jest też często nie do wytrzymania, ponieważ kołdra pogłębia podrażnienie. Najlepiej udać się do podologa, który usunie kolec tkwiący w ranie, zastosuje odpowiednie opatrunki i odciążenia i przedstawi plan terapii.

Kontakt

03-938 Warszawa

ul. Zwycięzców 48

Saska Kępa

tel. 690 917 444

       660 835 876

podopogotowie@gmail.com

Godziny otwarcia

Poniedziałek        10:00 – 20:00

Wtorek                  10:00 – 20:00

Środa                    10:00 – 20:00

Czwartek               09:00 – 20:00

Piątek                    10:00 – 20:00

Sobota                  10:00 – 14:00